5 důvodů, proč restartovat svou francouzštinu

Co se vám vybaví, když se řekne „francouzština“? Je to něco, co vás naplní radostí, protože francouzštinu milujete a je součástí vašeho života? Nebo ve vás trochu hlodá výčitka, protože se francouzštině z nejrůznějších důvodů nevěnujete? I když jste se ji kdysi učili a třeba jste i docela uměli… I když byste třeba chtěli… Ale teď na ni ve vašem životě nějak není prostor. Přijde vám, že vlastně není zas až tak důležitá?

Možná je načase trochu zrevidovat tento pocit a zamyslet se, jestli není právě teď ten správný čas vrátit francouzštinu do vašeho života. Pojďte se podívat na důvody, proč se vám vyplatí restartovat francouzštinu. Teď hned.

Důvod č. 1: Zlepšete své šance na trhu práce

Víte, že francouzština je jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě? Je úředním jazykem v 29 zemích, což ji řadí na druhé místo, hned po angličtině. Kromě Francie, Belgie, Kanady nebo Švýcarska se francouzsky mluví také v Lucembursku nebo Monaku a v bývalých francouzských koloniích.

Francouzsky mluví kolem 300 milionů lidí a toto číslo se bude do budoucna zvyšovat. Navíc je to procedurální jazyk Evropské unie.

Uvádíte ve svém životopise, že umíte francouzsky? Nebo raději ne, i když jste se francouzsky učili? Ale máte strach, že už jste všechno zapomněli?

Je docela standardem, že je v nabídkách práce vyžadována angličtina. A přiznejme si, že umět anglicky není úplně vzácnost. Angličtina je základ. Je potřeba doplnit jazykový upgrade.

Pokud v životopise uvedete, že umíte i francouzsky, vaše šance na trhu práce zaručeně vzroste. Mám s tím vlastní zkušenost. Díky tomu, že umím francouzsky, jsem si po vysoké našla práci v podstatě na první dobrou. Headhunteři po vás chňapnou, to mi věřte! Není tedy teď ten pravý čas vaši francouzštinu restartovat?

Důvod č. 2: Cestujte bez hranic a bez zábran

Cestujete rádi? Tak to se vám francouzština bude hodit. O Francouzích je známo, že nejsou úplně mistři ve studiu cizích jazyků, potažmo angličtiny. Převážně starší generace. Tím se jich nechci nijak dotknout, jen konstatuji fakt. Také s tím mám osobní zkušenosti. Oni sami na to mají vtip: „Comment appelle-t-on une personne qui parle plusieurs langues? Polyglotte. Et comment appelle-t-on une personne qui parle une seule langue? Un Français…“ 🙂

Ne, teď vážně. Francouzi jsou většinou velmi vděční, když s nimi mluvíte jejich jazykem. A to vám velmi usnadní a zpříjemní cestování po zemích, kde se francouzsky mluví. S tím mám také osobní zkušenost. Několikrát jsme byli s manželem ve Francii na úžasném „road tripu“. Jen s autem a stanem. Projeli jsme například Provence a bydleli ve francouzských kempech. Vše šlo jako po másle, když jsem uměla francouzsky.

Navíc se francouzsky mluví i v takových rájích jako jsou například Seychely, Tahiti, Madagaskar nebo Martinik. Pokud plánujete takovou exotickou dovolenou, tak s restartem francouzštiny rozhodně neváhejte.

Důvod č. 3: Užijte si francouzskou kulturu naplno

Máte rádi francouzské komedie? Já je miluju. Ovšem skutečně jsem si je zamilovala, až když jsem jim začala rozumět v originále. Francouzský humor je často založen na slovních hříčkách a dialozích. A skutečný význam takového humoru v překladu často zaniká. Ne vše jde vždy přeložit tak, aby se zachoval původní záměr. A to je škoda.

Často se mi stává, že vidím nějakou francouzskou komedii v originále a můžu se potrhat smíchy. A pak ji třeba jindy vidím dabovanou v češtině a říkám si, kam se ztratil ten humor. Ano, ztratil se v překladu. Přeložené to zkrátka není vždy ono. Vyplatí se umět francouzsky a moci si vychutnat francouzské komedie v původním znění.

A to samozřejmě platí i o hudbě či literatuře. Číst knihu ve francouzštině je zaručeně požitek. Už jen to, že je prostě francouzsky 🙂 A navíc jako bonus nějaký pěkný příběh.

A co se týče hudby, tak myslím, že není nutné nic moc dodávat. Francouzština se sama o sobě krásně poslouchá. A pokud je navíc doprovázená hudbou, je to dokonalé. To určitě znáte sami.

To už za restart francouzštiny stojí, ne?

Důvod č. 4: Zvyšte si sebedůvěru a obohaťte svůj život

Restart francouzštiny nemusí být jen čistě o tom naučit se francouzsky. Může to mít i další pozitivní dopad.

Pokud se vrátíte k učení francouzštiny a zlepšíte své jazykové schopnosti, může to mít pozitivní vliv na vaši sebedůvěru. Být schopen komunikovat s francouzsky mluvícími lidmi může být pro mnoho lidí velkým úspěchemzlepšení jazykových schopností může vést ke zvýšení sebevědomí v mnoha oblastech vašeho života.

Když se vrátíte ke studiu francouzštiny, můžete zlepšit své jazykové schopnosti obecně. Učení se jazyku vám pomůže rozvíjet schopnosti jako je porozumění, komunikace a kritické myšlení, což jsou schopnosti, které jsou užitečné nejen v pracovním prostředí, ale i v běžném životě.

Učení se nového jazyka může být také skvělou příležitostí k osobnímu růstu. Pomáhá to rozvíjet schopnosti jako je trpělivost, vytrvalost a sebeorganizace, což jsou vlastnosti, které jsou užitečné v mnoha oblastech života.

Navíc to může být velmi stimulující pro váš mozek a může pomoci zlepšit vaši paměť. Studium slovní zásoby, gramatiky a frází vám pomůže cvičit vaši paměť a pozitivně ovlivnit vaše kognitivní schopnosti.

Pořád s restartem francouzštiny váháte?

Důvod č. 5: Ten nejdůležitější důvod – váš

Teď se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu tohoto článku. To, co jsem vám výše napsala, je určitě moc zajímavé a může to ovlivnit vaše rozhodnutí svou francouzštinu restartovat. Ale pokud to pro vás není zase až tak důležité, tak u francouzštiny nejspíš dlouho nezůstanete.

Je potřeba najít si ten svůj důvod. Proč se skutečně chcete francouzštině věnovat? Máte nějaký sen? Na co jste mysleli, když jste s francouzštinou začali? Co ve vás zažehne ten plamen touhy? Zkuste si vybavit svou nejodvážnější představu, co se týče francouzštiny. Kam byste se chtěli dostat?

Například já jsem určitou část života toužila po tom, provázet Francouze po Praze. Byla to docela silná touha a skutečně se mi to podařilo. A později jsem toužila stát se překladatelkou knih z francouzštiny. To se mi také splnilo a už jsem dvě přeložila.

A co vy? Jaký nejodvážnější sen o francouzštině máte? Co by mohl být ten váš motor? Zamyslete se a napište si ten svůj nejdůležitější důvod, který by vás přesvědčil k tomu, abyste se do restartu francouzštiny pustili... Máte?

Přineste si do života radost a nadšení

Ale ať už je váš důvod jakýkoli, pojďte si z francouzštiny udělat ten nejzábavnější a nejskvělejší koníček, jaký jste kdy měli. Učení se francouzsky rozhodně nemusí být o biflování slovíček a gramatiky. Jde to udělat i jinak, zábavně.

Existuje spousta způsobů, jak se francouzsky učit, ale přitom ani nevnímat, že se něco učíte. Ať už je to čtení, sledování seriálů, filmů, poslouchání hudby či podcastů a spoustu dalšího. Každý si může najít to své. Je jen na vás se do toho pustit a hledat.

Pojďte se do restartu vaší francouzštiny pustit společně se mnou.

Od 1. 5. 2023 startuje online kurz „Restart francouzštiny“, který vám s návratem k francouzštině pomůže. Společně si zopakujeme základy a nastartujeme váš mozek na další vstřebávání francouzštiny. Čeká vás osm týdnů intenzivního restartu. Tak co? Jdete do toho? Budu se na vás těšit! Nyní kurz zakoupíte s 25% slevou, která platí se slevovým kódem CHCIRESTART až do 21.4.2023. Tak neváhejte!

Více informací ZDE >>>

Zdeňka Fromková
Nadšená překladatelka a lektorka francouzštiny, která francouzštinu miluje a moc ráda šíří své nadšení dál. Jejím posláním je ukazovat a usnadňovat cestu všem, kteří chtějí tento krásný jazyk dostat (znovu) pod kůži. Autorka kurzu pro všechny, kteří si přejí vrátit francouzštinu do svého života. Více o kurzu si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů