Jak dodržet předsevzetí?

Máme tu nový rok a s ním si určitě většina z nás plánuje nějaké změny ve svém životě. Někdo si dává novoroční předsevzetí. V denících, na lednicích či nástěnkách se pak objevují seznamy typu: Nebudu kouřit, zhubnu 5 kilo, budu zdravě jíst nebo třeba naučím se francouzsky. Jiný si dělá takzvaný „vision board“, na kterém si lepí koláž z obrázků toho, co by v daném roce chtěl. Nový rok k takovým plánům zkrátka svádí.

Ale dodržet taková předsevzetí či splnit si věci z vision boardu, to už je něco jiného…

Jak já to dobře znám. Kolik už jsem si takových předsevzetí v životě dala.

Jak ve svých rozhodnutím a předsevzetích vytrvat? Existuje spousta způsobů a rad, jak to zvládnout. Záleží na typu daného předsevzetí. Dnes bych se chtěla zaměřit na to, když se chcete začít věnovat nějaké nové činnosti. A konkrétně, jak jinak, se to bude týkat francouzštiny.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když chcete do svého života přidat nějakou novou činnost (třeba to, že se budete více věnovat francouzštině), je hodně důležité nějakým způsobem tu činnost zakomponovat do toho, co už děláte. Tak si ji totiž do života začleníte zlehka a nenápadně a to většinou funguje.

Nejvíc nás totiž odrazuje ta změna. Nutnost dělat něco nového, do čeho se nám navíc třeba ani nechce, i když víme, že to pro nás bude dobré. Nechce se nám vzdávat se kvůli tomu něčeho jiného, co máme rádi. Jsme zkrátka od přírody tvor pohodlný a změna nás často odrazuje a odpuzuje.

Jak to tedy udělat?

Co vás jako první napadne, když si řeknete, že se budete více věnovat francouzštině?

Třeba to, že si dvakrát týdně na hodinu sednete k učebnici pro samouky a projdete si lekci. Naučíte se nová slovíčka, proberete gramatiku, uděláte cvičení. Na začátku je to v pohodě. Možná vás to i baví. Ale povede se vám to dvakrát a potřetí už třeba nemáte čas nebo se vám prostě strašně nechce… Pak zjistíte, že už jste vše z první lekce zapomněli, ale nechce se vám k tomu vracet. A pak na to už zkrátka zapomenete.

Teď jsem to hodně zjednodušila, ale znáte to? Já totiž ano. Už jsem takto se studiem jazyka začínala…a také končila.

Jak to ale udělat, aby to vyšlo?

Zamyslete se teď nad tím, co ve svém životě děláte opravdu rádi. Na co si vždy najdete čas? Já třeba ráda čtu. Čtu hodně a většinou si najdu chvilku každý den. A co vy? Třeba rádi vaříte? Nebo něco tvoříte? Cvičíte jógu?

A teď se zkuste zamyslet, jak byste do této své oblíbené činnosti mohli zakomponovat to, čemu se chcete nově věnovat. V našem případě studium francouzštiny.

Jak si to přidat k té své oblíbené chvilce?

Já jsem si například každý den přečetla kousek Harryho Pottera ve francouzštině. Harryho Pottera miluju a knihy znám skoro nazpaměť – hlavně prvních pár dílů, protože jsem je v češtině četla několikrát a hodněkrát jsem také viděla filmy. A čtení takové knihy mě prostě dokonale baví. Takže čtu a věnuji se francouzštině.

A co s těmi dalšími činnostmi.

Vaření – najděte si třeba nějaký francouzský podcast a u vaření si ho vždy pusťte. Nebo si nalaďte nějaké francouzské rádio a poslouchejte. Nebo si hledejte recepty ve francouzštině. Znáte například Marmiton.org? Můžete třeba koukat na reality show Master Chef France, kterou najdete na Youtube.

Tvoření – najděte si, jak se váš koníček řekne ve francouzštině a vygooglete si nějaké francouzské video návody. Když se budete dívat na video návod a poslouchat k tomu komentář, uvidíte, jak si krásně rozšíříte slovní zásobu.

Jóga – najděte si na Youtube třeba nějaké lekce jógy ve francouzštině. Pokud znáte názvy pozic česky, tak budete vědět, co dělat a navíc si také krásně rozšíříte slovní zásobu.

A takto si můžete vymyslet francouzské doplňky ke všemu, co vás baví. A nebude vás to stát skoro žádný čas navíc. Spojíte příjemné s užitečným a pokud to tak budete praktikovat nějakou dobu, uvidíte, že se výsledky dostaví!

Další možností je, že francouzštinu přidáte do chvil, kdy neděláte vůbec nic.

Už jsem to několikrát na různých místech zmiňovala, ale ráda to řeknu znovu, protože takové chvilky jsou zlatá studnice „volného“ času. Častokrát si to totiž ani neuvědomíme, kolik přes den toho „volného“ času máme a přitom bychom ho mohli nějak efektivně využít.

Kde je ten čas?

Ve frontách u pokladen, v čekárnách u lékaře, v MHD, v zácpě v autě, na zastávkách MHD, ve vlaku, v autobuse, na procházce se psem, s kočárkem, na WC… Je to všechen čas, kdy nás okolnosti nutí prostě jen tak lelkovat. Neděláme nic intelektuálně náročného, ale ten čas v dané situaci strávit zkrátka musíme.

Co s ním?

Vybavte se!

Buďte na tyto chvíle připraveni.

Noste s sebou knihu ve francouzštině – třeba nějakou zjednodušenou četbu, která se vejde do kapsy či kabelky. A kdykoli někde čekáte, kousek si přečtěte. V Luxoru či na Megaknihách určitě najdete nějakou, která se vám bude líbit.

Mějte v mobilu nahrané nějaké podcasty, které můžete poslouchat v autě, na procházkách nebo kdykoli někde čekáte.

Dívejte se na Netflix. Teď už tam je možnost vyhledávat dle jazyka, tak si můžete najít nějaký zajímavý film či seriál. Aplikace v mobilu a sluchátka vytvoří dokonalou kombinaci k vyplnění času v MHD či v čekárně u lékaře.

Nalaďte si v mobilu francouzské rádio a užívejte si francouzskou hudbu, kdykoli je to možné. Znáte třeba Chante France, které najdete online?

Na WC si nechte třeba nějaký francouzský časopis (koupíte třeba v Luxoru) nebo knihu a kdykoli tam sedíte, přečtěte si kousek.

Na Youtube odebírejte nějaký zajímavý francouzský kanál nebo seriál. Mě například moc baví pořad „Le jour où tout a basculé“. Jsou to skutečné příběhy, ale interpretovány herci, napsány a zpracovány jako reportáž. 

Sledujte na sociálních sítích kanály, kde si můžete osvěžovat francouzskou gramatiku a slovní zásobu. Znáte například „Français avec Pierre“ nebo „Français authentique“? Pokud ne, zkuste si je na Facebooku najít, vaše brouzdání po sociálních sítích se tím dokonale obohatí.

A co dál?

Pokud to s francouzštinou myslíte skutečně vážně a hodil by se vám do nového roku menší restart, pojďte do toho se mnou! Od 23. 1. 2023 otevírám již druhý běh online kurzu „Restart francouzštiny“, který vás ve francouzštině skutečně nakopne. V případě zájmu využijte slevový kód na novoroční slevu 20%. V objednávce zadejte kód: PREDSEVZETI23 Podívejte se na více informací sem >>>

Doufám, že si vyberete tu svou cestu k francouzštině a že se vám v ní bude moc dařit. Do nového roku vám přeji spoustu úspěchů, radosti, zdraví a lásky. Ať je ten nový rok lepší než ten uplynulý.

Zdeňka Fromková
Nadšená překladatelka a lektorka francouzštiny, která francouzštinu miluje a moc ráda šíří své nadšení dál. Jejím posláním je ukazovat a usnadňovat cestu všem, kteří chtějí tento krásný jazyk dostat (znovu) pod kůži. Autorka kurzu pro všechny, kteří si přejí vrátit francouzštinu do svého života. Více o kurzu si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů