Roztančená francouzština

Hudba mi vždy spolehlivě zvedne náladu. Ať už mám nějaký splín, jsem unavená nebo mám prostě den „blbec“. Stačí se zaposlouchat do nějaké hezké písničky a hned je mi líp. A když je ta písnička navíc francouzská, efekt je několikanásobně větší.

Dnes vám chci představit zpěváka, jehož písničky jsou jako dělané pro boj se špatnou náladou. Jsou nabité optimismem, sluncem, splněnými sny a jižanskými rytmy, které úplně svádí k tanci. Je to můj recept na dobrou náladu. Roztančí vás, rozveselí a probudí takovou tu touhu jít si za svými sny.

Keen’V

Jmenuje se Keen’V. Zpívá v takovém mixu stylů – reggae, RnB, zouk a electro. To jsem si vyčetla na Wikipedii, sama bych to nebyla schopná identifikovat 🙂 . Ve skutečnosti se jmenuje Kevin Bonnet. Začínal jako DJ a postupně se propracoval k vlastní hudební tvorbě. Texty písní si někdy sám píše.

Má mladší sestru Lorelei.B, se kterou také nazpíval několik písní. Už deset let je ženatý s o osm let starší ženou, kterou moc miluje a která ho velmi podporuje. Kevin nějakou dobu trpěl depresemi a překonal je hlavně díky hudbě. V jedné písni (viz níže) přímo zpívá: „la musique m’a sauvé la vie…“.

Dvakrát soutěžil v pořadu Pevnost Boyard a zúčastnil se francouzské verze Star Dance – Danse avec les stars.

Co říká ve svých písních

V jeho textech se odráží poselství ve smyslu, že je potřeba užívat si život, dokud to jde. Neutápět se v minulosti, nebrat se tak vážně a nelitovat se. Vybízí k tomu, abychom si šli za svými sny a nevzdali se. A ve spojení s hudbou ve slunečních rytmech je to doslova elixír radosti. Aspoň pro mě.

Abych vám jeho tvorbu co nejvíc přiblížila, připravila jsem pro vás tři texty písní, které mám nejradši. Níže najdete ke každé písni:

  • videoklip
  • text originálu
  • překlad

Keen’V zpívá dost často hodně rychle, někdy i trochu rapuje, můžete mít zpočátku trochu problém texty „chytat“. Ale chce to slyšet několikrát a bude to lepší.

Moje tipy na to, jak nejlépe poslouchat

  • píseň si nejdřív poslechněte bez textu
  • klidně několikrát za sebou
  • snažte se porozumět co nejvíc
  • je jasné, že nerozumíte úplně všemu, ale snažte se pochytit co nejvíc
  • pak si vezměte k ruce text

Ma vie au soleil

První píseň se jmenuje Ma vie au soleil neboli Můj život na slunci. Úplně vystihuje moje pocity, které jsem mívala kdysi v práci, když jsem dělala pro velkou korporátní firmu. Hlavně to, jak v tom klipu kolega Kevinovi přináší „hyper mega urgenci“. To bylo pro moji bývalou práci typické!

Text k písni i s překladem si stáhněte zde >>>

A zde je odkaz na YouTube:

La vie du bon côté

Další píseň se jmenuje Život z té lepší stránky. Odráží se v něm podle mě trochu Kevinův bývalý boj s depresemi a to, jak se mu podařilo je překonat. Píseň zpívá spolu se svou sestrou. Videoklip se natáčel na Ibize.

Text k písni i s překladem si stáhněte zde >>>

A zde je odkaz na YouTube:

Un métier sérieux

Píseň „Solidní povolání“ je taková zpověď třicátníka, nebo spíš to, jak to vidí jeho matka. Právě v této písni se zmiňuje o tom, že mu hudba zachránila život. A tak si zkrátka bude dělat to, co chce. Jestli vás předchozí dvě písně nezvedly ze židle, tak tahle vás už spolehlivě roztančí. Na mě to aspoň vždy zabere.

Text k písni i s překladem si stáhněte zde >>>

A zde je odkaz na YouTube:

Doufám, že se vám písně líbily. Která nejvíc? Budu ráda, když se o své postřehy podělíte v komentáři.

PS: Nevím, jak vám, ale mě ty písně budou znít v hlavě ještě dlouho 🙂

Zdeňka Fromková
Nadšená překladatelka a lektorka francouzštiny, která francouzštinu miluje a moc ráda šíří své nadšení dál. Jejím posláním je ukazovat a usnadňovat cestu všem, kteří chtějí tento krásný jazyk dostat (znovu) pod kůži. Autorka kurzu pro všechny, kteří si přejí vrátit francouzštinu do svého života. Více o kurzu si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů