Předvánoční zastavení s francouzštinou

Vánoce jsou za dveřmi a vrcholí předvánoční šílenství. Nákupy, uklízení, pečení, balení dárků. Je to stejné jako každý rok. Jak to máte letos vy? A jestlipak máte ve všem tom shonu čas ještě na francouzštinu? Pokud ne, něco pro vás mám. Vydržte, za chvíli se k tomu dostanu.

Jak to mám letos já? U nás je víceméně klidový režim. Syn je ještě malý a je mu srdečně jedno, že jsou nějaké Vánoce. Má radost, když jsme venku po setmění, protože se mu líbí světýlka, kterých je teď všude plno. A věřím, že bude mít radost, až něco najde pod stromečkem, ale zatím má radost i třeba z prázdné krabičky, protože si do ní může něco schovat. Je nádherné, jak je nadšený z každého objevu.

Navíc nepeču, nevařím, neuklízím. Jen v klasickém provozním režimu. Letos nás totiž čekají Vánoce u našich, takže přijdeme k hotovému. Těším se. Díky, mami! Původně jsem doma nechtěla ani stromeček, ale to jsem přehodnotila. Chce to trochu té vánoční atmosféry. Ovšem stačí malinký, který jde umístit někam z dosahu malých zvídavých ručiček.

A jak to máte letos vy? Jste ve stresu nebo mátě štěstí a předvánoční čas si užíváte? Prožíváte nějak to kouzlo Vánoc? A co pro vás vlastně Vánoce znamenají? Zkuste se teď na chvíli zastavit a najít odpovědi. Možná vás to zklidní a uvědomíte si, že Vánoce jsou přes všechen shon krásné a stojí za to si je užít.

V zamyšlení vám pomůže vánoční list deníku s nápovědou, který jsem pro vás připravila.

Stáhnout si ho můžete zde >>>

Je to PDF zdarma bez nutnosti zadání emailu. Je ve stylu mého deníku s nápovědou, se kterým už jste se setkali, pokud jste prošli mým kurzem. Pár dní jsme se mu tam věnovali. Je to deník, kde dostáváte instrukce, co do něj psát. Stačí si ho uložit, vytisknout, pohodlně se posadit a odpovídat na otázky.

Pište si do něj nejlépe francouzsky. Pokud se na to necítíte, nemusíte psát celé věty. Stačí slova, která vás napadají. Záleží na vás a vaší úrovni francouzštiny.

Možná zjistíte, že vůbec nemáte vánoční slovní zásobu. Nevadí! Nejlepší čas si ji rozšířit. Zkuste nějaký online slovník. Nebo prostě do Googlu zadejte „vocabulaire de noel“. Kromě jiného vám vyjede spousta obrázkových slovníčků.

A co psát do vánočního deníku s nápovědou?

Jaké máte v rodině vánoční tradice? Je něco, co dodržujete? Jsou to tradice klasické nebo nějaké vaše vlastní?

Co máte na Vánocích nejradši? Stačí pár dojmů. Mně se například líbí vánoční výzdoba. Světla v ulicích. Osvětlená okna. Mám ráda atmosféru vánočních trhů. Svařené víno. Pohádky v televizi. A to očekávání…

Jaká je vaše nejkrásnější vánoční vzpomínka? Sahá až do dětství? Nebo je celkem nedávná? Jsou to první Vánoce s vaším dítětem? Kdy jste poprvé uviděli to okouzlení rozsvíceným stromečkem v dětských očích? Nebo první Vánoce ve vlastním bytě? Kam vás vzpomínky zanesou?

Co pro vás Vánoce znamenají? Radost a pohodu? Tajemství a očekávání? Nebo stres a shon? Pevně doufám, že se zaměříte spíš na to krásné. Věřím, že vždy si můžete něco krásného najít, i když máte pocit, že dokonalé Vánoce leží celé na vašich bedrech. Pamatujte, že i vaše děti ocení spíš rozesmátou a šťastnou mámu, než umytá okna.

Máte nějaké vysněné Vánoce? Třeba na bílé karibské pláži? S kým byste tam byli? A co byste dělali? Místo sněhuláka stavěli hrad z písku? Nebo podnikali dobrodružnou cestu pralesem? Zasněte se a popusťte uzdu fantazii.

A nakonec je prostor pro vaše tajné vánoční přání… Je jenom vaše. Co byste si z celého srdce nejvíc přáli?

Doufám, že si vyplňování deníku užijete. Procvičíte si francouzštinu a odpočinete si od vánočního shonu. A možná si i leccos uvědomíte…

Přeji vám překrásné Vánoce, ať pod stromečkem najdete vše, co jste si přáli, a nemusí to být jen materiálního rázu. Vánoční čas by nás měl sbližovat a věřím, že tomu tak je, i když se to občas nezdá. Užijte si čas se svými blízkými a načerpejte energii do novoroční fáze.

Joyeux Noël!

Zdeňka Fromková
Nadšená překladatelka a lektorka francouzštiny, která francouzštinu miluje a moc ráda šíří své nadšení dál. Jejím posláním je ukazovat a usnadňovat cestu všem, kteří chtějí tento krásný jazyk dostat (znovu) pod kůži. Autorka kurzu pro všechny, kteří si přejí vrátit francouzštinu do svého života. Více o kurzu si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů