6 snadných tipů na restart francouzštiny

Když jsem před lety potřebovala oprášit francouzštinu, měla jsem pocit, že úplně nejdřív si musím oživit základy gramatiky, zopakovat si slovíčka a fráze a znovu se naučit časovat slovesa. Stála tak přede mnou pomyslná vysokánská zeď, kterou jsem musela přelézt, a upřímně mě to spíš děsilo, než abych se na to těšila.

Připadalo mi to strašně těžké, znovu se naučit takovou spoustu věcí. Vůbec se mi do toho nechtělo. Ale i tak jsem se do toho pustila, protože jsem chtěla (a potřebovala) francouzštinu restartovat. Vzala jsem si k ruce učebnici pro samouky a začala si vypisovat vše důležité a postupně jsem se tím prokousávala.

Ano, nakonec mi to celkem pomohlo k tomu, abych francouzštinu oprášila, ALE…

  • netěšila jsem se na to
  • nepřinášelo mi to žádnou velkou radost
  • brala jsem to jako nutnost
  • A HLAVNĚ: v praxi mi to zas až tak úplně k ničemu nebylo

Co mi tedy nakonec opravdu nejvíc pomohlo?

Když jsem začala francouzštinu používat ve svém běžném životě. Když jsem ji začlenila do svých běžných aktivit a začala ji brát jako zábavu a radost a ne jako něco, co MUSÍM nebo co BYCH MĚLA. Když jsem v ní začala opravdu číst, poslouchat, dívat se, psát a mluvit.

Chcete to vyzkoušet?

Mám pro vás 6 tipů na to, jak můžete francouzštinu začlenit do svého života hned teď.

Tip č. 1 – Pořizujte si francouzské verze knih, které znáte

Máte nějaké oblíbené knihy, které jste četli v češtině a znáte je skoro nazpaměť? Pořiďte si je ve francouzštině a pusťte se do nich. Tím, že víte, o čem kniha je, vám čtení ve francouzštině půjde lépe.

Já mám například Harryho Pottera, celou ságu Stmívání, Deník Bridget Jonesové nebo Alchymistu od Paula Coelho. Také bych vám doporučila třeba knihy od Laurenta Gounella.

Říkáte si kde ty francouzské verze sehnat? Spoustu seženete například v Luxoru, ale já nedám dopustit na eshop Megaknihy. Tam se dá sehnat snad úplně všechno.

Tip č. 2 – Sledujte své oblíbené seriály ve francouzštině

Máte nějaký oblíbený seriál, který dobře znáte? Sledujte i jeho francouzskou verzi, pokud existuje.

Na Youtube najdete spoustu pokladů. Zkuste ve francouzštině třeba Simpsonovi nebo Jak jsem poznal vaši matku. Simpsonovi jsou sice trochu složitější, ale pokud se na stejný díl podíváte nejdřív česky, bude to lepší.

Na Netflixu se zase například můžete dívat ve francouzštině na Přátele nebo na Teorii velkého třesku (taky trochu složitější, ale zkuste). Neuslyšíte sice francouzštinu v originále, ale i tak si ji naposloucháte. Pusťte si ten samý díl v několika jazykových verzích.

Ještě vám sem přidám jeden tip na sledování seriálů. Sice to nejsou seriály, které bychom znali z češtiny, ale jsou celkem snadné. Jde totiž o různé telenovely dabované do francouzštiny. Na YouTube je kanál Romantica TV, kde najdete takových telenovel spoustu.

Zde je odkaz – >> (otevře se na nové záložce)“>YouTube kanál Romantica TV >>>

Tip č. 3 – Mluvte sami se sebou

Když se nějak francouzštině věnujete, mluvte u toho nahlas. Čtěte si nahlas, opakujte, co slyšíte, zpívejte nahlas. Tak se vám jazyk lépe zafixuje. Můžete to rovnou spojit třeba se sledováním seriálu. Opakujte po hercích jejich repliky.

Ideální jsou ty výše zmiňované telenovely. V nich totiž herci často opakují jednu věc několikrát a zřetelně. Zkuste se nějaké pasáže naučit nazpaměť a recitujte si je.

Nebo si jen tak vyprávějte, co děláte, co jste dělali, popisujte věci kolem sebe. Máte pocit, že na to ještě neumíte dostatečně francouzsky? Omyl! Začít můžete vždy s tím, co umíte právě teď. Nemusíte hned vyprávět se složitých větách. Stačí si procvičovat slovní zásobu na věcech kolem sebe, barvy, číslovky, atd.

Tip č. 4 – Sledujte zprávy ve francouzštině

Jak se dozvídáte denní zprávy? Kupujete si noviny? Čtete si je na internetu? Nebo sázíte na staré dobré televizní noviny? Ať tak či tak, určitě máte nějaký přehled o tom, co se děje ve světě.

Tak se zkuste podívat na nějaký francouzský zpravodajský server a přečtěte si světové zprávy ještě tam. Uvidíte, že spoustě věcí budete snadno rozumět, když už víte, o co jde.

Zkuste třeba zpravodajský server 20minutes. >> (otevře se na nové záložce)“>Odkaz najdete zde >>>

Tip č. 5 – Přepněte své hobby do francouzštiny

Máte nějaký svůj oblíbený koníček? Třeba rádi šijete, korálkujete, pletete, kutíte, vaříte nebo modelujete? Najděte si, jak se váš koníček jmenuje francouzsky, a dohledejte si k němu informace ve francouzštině.

Když už o něm něco víte, uvidíte, jak pro vás bude snadné porozumět různým návodům či postupům ve francouzštině. Nádherně si obohatíte nejen slovní zásobu, ale i ten koníček.

Tip č. 6 – Pište si, co vás zaujme

Pořiďte si nějaký pěkný blok nebo zápisník, nejlépe třeba s nějakým francouzským vzorem. Do něj si pište nejrůznější francouzské citáty, úryvky z knih, zajímavé věty, apod. A co nejčastěji si jím listujte, pročítejte si ho a své nejoblíbenější pasáže se naučte nazpaměť.

Abyste měli tyto tipy stále na očích, vytvořila jsem pro vás stručnou INFOGRAFIKU ke stažení, kterou si můžete vytisknout a někam pověsit nebo si ji třeba rovnou nalepit do svého nového francouzského zápisníku.

>> (otevře se na nové záložce)“>INFOGRAFIKU si stáhněte ZDE >>>

Pokud vás tipy zaujaly a chtěli byste víc nápadů, jak si pustit víc francouzštiny do života, přihlaste se do emailového kurzu, který jsem pro vás připravila.

Díky kurzu Pusťte si víc francouzštiny do života se do francouzštiny naprosto ponoříte. Čeká na vás spousta inspirace a motivace, abyste se francouzštině věnovali co nejvíce a přitom s radostí a lehkostí.

Aktuálně máte do 30.9.2020 možnost pořídit si kurz se slevou 20%. Stačí v objednávce zadat slevový kód: RENTREE2020.

Více informací o kurzu najdete ZDE >>>

Zdeňka Fromková
Nadšená překladatelka a lektorka francouzštiny, která francouzštinu miluje a moc ráda šíří své nadšení dál. Jejím posláním je ukazovat a usnadňovat cestu všem, kteří chtějí tento krásný jazyk dostat (znovu) pod kůži. Autorka kurzu pro všechny, kteří si přejí vrátit francouzštinu do svého života. Více o kurzu si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů